"Dunának-Tiszának egy a hangja"
Iskolánk tanárainak 40 fős csoportja a Határtalanul! pályázati program keretében négynapos utazást tett Kárpátalján. Az utazás legfontosabb célja a szolidaritás és együttműködés erősítése a Kárpát-medence különböző területein és országaiban élő iskolák és pedagógusok között. Ez a cél teljes mértékben megvalósult: a magyar nyelvterület két szélén élő és dolgozó pedagógusok találkozása és közös élményei erősítették a résztvevők nemzettudatát, a szolidaritás pozitív hatásait.
A legfontosabb eredménynek tekintjük a magyar nemzettudat erősítését kollégáinkban, és ennek a pozitív tudatosulásnak remélhető továbbadását tanítványaink számára. További fontos eredmény mindannyiunk számára a szolidaritás örömének megélése, valamint a gyakorlati haszonnal járó segítségnyújtás megvalósítása (nagy értékű informatikai eszközök és könyvek ajándékozása a partneriskolának). A kirándulás során közös élmények és személyes barátságok születtek, kárpátaljai barátaink pozitív visszajelzései tanúsítják, hogy az ilyen kezdeményezésekre nagy szükség van. Ezen kívül a program nagyfokú ismeretbővítést és pozitív szemléletformálást eredményezett a résztvevők számára egyénileg és közösségi szinten egyaránt.
- nap: A beregsurányi határátlépés után megérkeztünk a történelmi Bereg vármegye szívébe, a mai Kárpátaljára. Beregszászon csatlakozott hozzánk Bíró András (nagyberegi partneriskolánk volt diákja), a Kárpátutazó turistaegyesület nagytudású idegenvezetője, aki az utazás során mindvégig értő kalauzunk lett. Beregszászon megtekintettük a Beregi Múzeumot és a város nevezetességeit. Nagyberegre érve találkoztunk partneriskolánk, a Nagyberegi Középiskola képviselőivel, átadtuk adományainkat, Géczi Tihamér igazgató úr szíves kalauzolásával bejártuk az iskolát (szőttesmúzeum megtekintése, művészkerékpár szakosztály megismerése). A közös est során összevetettük a két ország oktatási rendszerének sajátosságait.
- nap: Kárpátalja középső-északi részének látnivalóival ismerkedtünk: megtekintettük a beregszentmiklósi várkastély hősies állagmegóvási munkálatait, megkoszorúztuk a Szolyvai Történelmi Emlékpark malenkij robotra hurcolt áldozatainak emlékművét, ezután feljutottunk a Vereckei-hágóra, ahol szintén elhelyeztük koszorúnkat és közösen elénekeltük a himnuszt. Következett az Árpád-vonal, ahol bemerészkedtünk a bunkerrendszer egy felújított részébe. A hazafelé tartó úton végigsétáltuk Munkács belvárosát.
- nap: A délelőtt során megtekintettük Csetfalva híres református templomát, valamint a mellette épült görögkatolikus templomot. Megkoszorúztuk Rákóczi első győztes csatájának tiszaújlaki emlékoszlopát, majd a várhegy meghódítása után végigjártuk a huszti vár romjait. A hazafelé vezető úton látogatást tettünk a viski református gyülekezet haranglábjánál és templomában, valamint ellátogattunk a bustyaházi csokoládékészítő üzembe és az izai kosárfonók utcájába. Ezen az estén ültünk össze utoljára partneriskolánk képviselőjével, ahol ünnepélyes vacsora keretében köszöntük meg a rengeteg élményt és tapasztalatot.
- nap: Munkács várának meghódítását az utolsó napra tartogatta lelkiismeretes idegenvezetőnk. Ezt a délelőttöt a legendás vár falai között töltöttük, alaposan megismerve a vár múltját, hőseit, anekdotáit. Maradt idő arra is, hogy ki-ki saját maga fedezze fel a rejtett szegleteket, kilátóhelyeket. Végül időnk fogytán elindultunk a várhatóan hosszas hazaútra. Az időigényes határátlépést követően a megfáradt csoport Vásárosnaményban még egy közös ebéden vett részt.